BAMBU NEDİR?

 

Bambu, buğdaygiller familyasına ait ve 1.200 adet, bazen birbirlerinden çok farklı görünen bitki türlerinden oluşan bir alt familyayı kapsayan tanımdır. Bambu insanların en çok işine yarayan bitkilerden birisidir.

Asya, Amerika ve Afrika'nın tropik iklim bölgelerinde, geniş alanlar kaplayan, uzunluğu 25 ila 40 metreyi bulan kamış çeşitidir.

Ülkemizde Akdeniz bölgesinin bataklık sahalarını kurutmak amaçlı bambu türleri yetiştirilmektedir.

Bambu kamışlarının ortası boştur. Gövdeleri odunsu, boğum noktaları dolu, genişliğine bölmeli ve şeride benzer yapraklara sahiptir. Toprak altında kökleri büyük bir şişkinlik meydana getirirler. Bu kısımdan her sene yeni kamışlar meydana gelir. Çiçek görülünce, kamış için kuruma yaklaşmış demektir. Aynı bölge dahilinde, aynı türe ait bulunan bambuların yine aynı zamanda kurudukları görülür. 

Ev Eşyaları Yapımı

Bambu ile çok güzel mobilyalar, ve başka ev eşyaları yapılabilinir: sepetler, perdeler, bardaklar, şapkalar ve balık tutmak için tuzaklar, Endonezya da bazı bambu türleri ile bir kez kullanılabilen tencereler yapılmaktadır. Tırmanabilen bir bambu türü ile hatta çuvallar ve ceketler bile yapılmaktadır.

Bahçede

Çinlilerin bahçe kültürünün temel bitkisi bambu türleridir. Bahçeyi güzelleştiren bir bitki olarak Avrupa'da yayılmaya devam etmektedir. Avrupada satılan çoğu cinsleri (fargesie, phyllostachys) -20 dereceye bile dayanıklılardır.

Müzik Enstrümanları

Çin, Tahiti ve Yava gibi bazı ülkelerde bambudan müzik enstrümanları yapılır. Bunlar çoğunlukla flütlerdir, ama telli enstrümanlar ve davullarda yapılmaktadır. Japon müzik kültüründe çokça kullanılan shakuhachi olarak bilinen flüt de yapılmaktadır.

İnşaat Malzemesi

Büyük bambu türleri hafif ama dayanıklı olan odunları ile ev yapımı için kullanılabilir. Eskiden Asya'da, özellikle Güneydoğu Asya'da bütün köyler tamamen bambudan inşa edilirdi. Eskiden Siam kentinin yarısı bambu sandalların üzerinde suda yüzen evlerden oluşurdu. Bambu ile hatta köprüler bile yapılmıştır.

Kullanım Alanları

Bambu mobilya, kapalı mekanlarda: ev, ofis ve işyerlerinde, otellerde, açık mekanlarda: bahçe, kapalı kış bahçelerinde, kafelerde kullanılabilir. Şık ve modern görüntüsüyle, kullanılan her mekana şık bir görünüm sağlayacaktır.